úterý 31. července 2012

Prověření pozemku

Pozemek i vesnička se nám s Markétou při první návštěvě líbil, ale jak už jsme si jednou vyzkoušeli, nadšení je nutné mírnit. Následovalo poctivé zjišťování různých informací o pozemku od majitelů, obce, stavebního úřadu, čtení existující dokumentace apod. Celý proces už jsme si jednou zažili u pozemku, kde se nakonec objevily zásadní problémy, které nás od dalšího jednání s majitelem odradily. Těžko říct, jak dlouho se pátráním zabývat. Je potřeba tomu věnovat tolik času, aby člověk dospěl k přesvědčení, že udělal maximum. V našem případě byla tato doba v období letních prázdnin (a tudíž dovolených) něco kolem měsíce a půl.

Co jsme prověřovali my?

  1. Katastrální úřad
    • Kdo je majitelem pozemku?
    • Jaká na pozemku váznou břemena nebo práva jiných subjektů?
  2. Územní a regulační plán obce pro danou lokalitu - je pozemek určený k zástavbě?
    • Je dobré se sejít se starostou a zjistit si plány obce do budoucna, aby nám někdo za pár let před domem nepostavil kravín.
    • Informovat se na příslušném stavebním úřadě ohledně dané lokality. V minulém případě se problém z pozemkem objevil až po této návštěvě.
    • Zjistit si informace pro vlastní výstavbu - zejména regulativy pro budoucí výstavbu. Ne vždy je možné umístit stavbu na pozemku tam, kam by se nám to líbilo. Dost často existují různé výškové regulativy, požadavky na sklon střechy nebo možnost stavět pouze přízemní budovy.
  3. Inženýrské sítě
    • Jsou na pozemku nějaké, případně jak jsou daleko a jakým způsobem (a kudy) je možné je na pozemek přivést. Nezřídka se stane, že jediná cesta je přes soukromý pozemek a to je vždy problém.
    • Lze se na sítě napojit? To lze zjistit přímo u provozovatele sítě.
    • Není od věci toto probrat i z někým, kdo je "od fochu" a má zkušenosti v oboru. Důvěryhodný stavař má zkušenosti a dokáže poradit.
  4. Informace od místních lidí
    • Obejít sousedy a zeptat se na všechno možné i nemožné. Tyto informace mohou být občas velmi překvapivé a získáte první dojem z vašich budoucích sousedů ;-)
    • Nás třeba zajímalo zásobování vodou, protože v obci je málo vydatný zdroj vody a všichni v dané lokalitě používají vlastní studny.
    • Místní hospoda a runda pro starousedlíky může být taky způsobem, jak se dovědět řadu důležitých informací...
  5. Prověření všeho, co už na pozemku je - v našem případě průzkumný vrt
    • Vzhledem k problémům s obecní vodou jsme ještě před rozhodnutím, zda pozemek koupíme nebo ne, investovali necelých 10 tisíc za provedení čerpací zkoušky studny, rozboru vody a zpracování hydrogeologického posudku odbornou firmou, abychom znali parametry studny, která bude velmi pravděpodobně hlavním zdrojem pitné vody.
Výsledkem cca měsíc a půl dlouhého pátrání a návštěv střídavě na úřadech a obci byla pěkná kupička papírů a vědomí, že problémů pár bude, ale všechny v pohodě řešitelné. Rozhodně tuto část nepodceňujte. Případů, kdy někdo něco nejdřív koupil a teprve potom se divil, je celá řada...

Žádné komentáře:

Okomentovat